Následující všeobecné právní poučení informuje dlužníka o právech věřitele při vymáhaní pohledávek, upozorňuje o možných právních postizích a následcích neplnění si smluvních závazků a doporučuje zaplacení pohledávky mimosoudní cestou bez navýšení o příslušenství pohledávky (úroky, úroky z prodlení) a bez dodatečných nákladů spojených s vymáháním pohledávky. Toto poučení uvádí právní informace platné pro veškeré dlužníky bez ohledu na to, zda se jedná o fyzické anebo právnické osoby.
V případě, že nedojde k úhradě pohledávky, ani k uzavření dohody o jejím splacení, věřitel si uplatní své právo soudní žalobou podle zákona č. 99/1963 Sb. občanského soudního řádu a následnou exekucí ve smyslu zákona č. 120/2001 Sb. o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád).
Začátek a průběh SOUDNÍHO ŘÍZENÍ:
Pokud dlužník neplní svůj závazek řádně a včas, přistoupí věřitel k podání návrhu na vydání platebního rozkazu anebo k žalobě na vydání rozsudku u příslušného obecního soudu v souladu s § 79 a násl. zákona č. 99/1963 Sb. občanského soudního řádu.
Navýšení pohledávky o příslušenství v soudním řízení:
Výše pohledávky narůstá o úroky z prodlení, které si věřitel uplatňuje podle § 1970 zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákoníku. V soudním řízení narůstá dlužná částka o náhradu nákladů řízení podle § 137 a násl. zákona č. 99/1963 Sb. občanského soudního řádu včetně náhrady odměny za zastupování, soudního poplatku ve výši dle zákona č. 549/1991 Sb. o soudních poplatcích (u návrhu na vydání platebního rozkazu elektronickou cestou ve výši 4% ze žalované jistiny dluhu, minimálně však 400,- Kč, u standardního listinného návrhu na vydání platebního rozkazu ve výši 5% ze žalované jistiny dluhu, minimálně však 1 000,- Kč).
Finální fáze vymáhání pohledávek – EXEKUČNÍ ŘÍZENÍ:
Exekuční řízení umožňuje zákonem specifikovanými postupy dosáhnout uspokojení oprávněné strany na základě vykonatelného rozhodnutí soudu, které přiznává právo, zavazuje k povinnosti anebo postihuje majetek. Pokud Vás ani pravomocné rozhodnutí soudu nepřinutí splnit Váš vykonatelný závazek, obrací se oprávněný na soudního exekutora. Proces exekuce upravuje zákon č. 120/2001 Sb. o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád). Na základě pravomocného platebního rozkazu anebo rozsudku soudu jakožto exekučního titulu je věřitel oprávněn podat exekuční návrh podle § 35 odst. (1) exekučního řádu.
Průběh EXEKUCE:
-
Zahájení exekučního řízení na základě exekučního návrhu oprávněného
-
Soud pověří soudního exekutora vykonáním exekuce
-
Exekutor zašle povinnému i oprávněnému vyrozumění o zahájení exekuce a povinný je vyzván ke splnění vymáhané povinnosti
-
Údaje o exekuci jsou zapsány do rejstříku zahájených exekucí
-
Povinnému se uloží povinnost uspokojit pohledávku ve lhůtě 30 dnů od doručení výzvy a okamžitý zákaz nakládat se svým majetkem, který podléhá exekuci za účelem uspokojení pohledávky oprávněného včetně příslušenství a nákladů exekuce.
-
Provedení exekuce konkrétním způsobem zvoleným exekutorem na základě exekučního příkazu
-
Splnění povinnosti z exekučního titulu a vypořádání nákladů exekuce
Navýšení pohledávky v EXEKUCI:
Celková výše pohledávky vyplývající z exekučního titulu je navýšena o náklady exekuce a náklady oprávněného ve smyslu § 87 exekučního řádu. Náklady exekuce tvoří odměna exekutora, náhrada paušálně určených či účelně vynaložených hotových výdajů, náhrada za ztrátu času při exekuci, náhrada za doručení písemností a daň z přidané hodnoty.
Odměna exekutora činí 15% ze základu, minimálně 2 000,- Kč. Vedle odměny exekutora náleží exekutorovi náhrada hotových výdajů minimálně ve výši 3 500,- Kč. Podrobnosti o výši a způsobu určení odměny, hotových výdajů, náhrady za ztrátu času a za doručení písemností stanoví vyhláška Ministerstva spravedlnosti České republiky č. 330/2001 Sb. o odměně a náhradách soudního exekutora, o odměně a náhradě hotových výdajů správce podniku a o podmínkách pojištění odpovědnosti za škody způsobené exekutorem.